تاريخ : ۹۰/۰۶/۳۰ | 15:44 | نویسنده : آرش نژادی

برای ترجمه واژه ها بروی لینک زیر کلیک کنید :

لغت نامه تخصصی حسابداریتاريخ : ۹۰/۰۵/۲۸ | 13:58 | نویسنده : آرش نژادی
تاريخ : ۸۷/۰۳/۱۸ | 14:11 | نویسنده : آرش نژادی

بسمه تعالي

با سلام خدمت شما  درباره  نگارش پايان نامه حسابداري مي توانم مطالبي را خدمتتان ارائه دهم

1)در مورد نگارش پايان نامه شما مي‌توانيد موضوعات و پايان‌نامه‌هايي كه در خارج از كشور كار شده است را بومي سازي كنيد بنده عناوين و چكيده‌هاي موضوعات خارجي را در اختيار شما قرار مي دهم در صورت تمايل و بعد از مشورت با اساتيد راهنما و مشاور و تاييد موضوع توسط ايشان شما مي‌توانيد  كل پايان نامه را دريافت كنيد.

توجه:اگر نگارش پروپوزال در اختيار بنده باشد موضوع پايان‌نامه در رابطه با بورس خواهد بود.

۲) آدرس و شماره‌ي تلفن :Arash_nezhady@yahoo.com

 چكيده پايان‌نامه‌هاي خارجي در زير آمده است كه شما بعد از مطالعه و تصميم بايد موضوع،‌شماره‌ي رديف‌،  شماره‌ي مدرك آن همراه با مشخصات خودتان كه در زير مشخص شده را به بنده e-mail كند تا پس از تاييد، كل پايان‌نامه به آدرس شما فرستاده شود.

مشخصاتي كه بايد فرستاده شود:

نام و نام‌خانوادگي*:                                 آدرس اينترنتي(E-mail)*:

شماره تلفن همراه*:                                  شماره تلفن ثابت *:

دانشگاه محل تحصيل:

موضوع پايان‌نامه‌ي انتخاب شده به لاتين*:

شماره‌ي رديف پايان نامه انتخاب شده (با رنگ سبز مشخص شده):             

شماره‌ي مدرك پايان نامه انتخاب شده( با رنگ قرمز مشخص شده)*: 

توضيحات اضافي: 
 
 

چكيده هاي كه در زير مشاهده خواهيد كرد از بهترين منابع خارجي جمع آوري گرديده كه فعلا حدود 150 عدد از آنها براي شما فرستاده شده است . ادامه مطلب
تاريخ : ۸۷/۰۳/۱۸ | 14:11 | نویسنده : آرش نژادی
سلام درباره نگارش پایان نامه های حسابداری  موضوعات جدیدی را اختیار شما قرار میدهم . شما میتوانید این پایان نامه ها ره به فارسی برگردانید و بنا بر مقتضیات ایران آنرا بروزرسانی کنید .ادامه مطلب
تاريخ : ۸۷/۰۱/۰۵ | 15:41 | نویسنده : آرش نژادی

مدیریت هزینه

 پیشرفت سریع و شگرف فناوری همراه با افزایش روزافزون رقابت در بازارهای جهان، مدیران واحدهای اقتصادی را به تولید محصولاتی با کیفیت بالا، ارائه خدمات مطلوب به مشتریان و در غایت کاستن از هزینه تمام شده کالا و خدمات ترغیب نموده است. از این رو جهت تحقق این انتظارات، تأمین اطلاعات مورد نیاز به صورت جامع برای سیستم حسابداری یک ضرورت است و به همین علت بسیاری از دست اندرکاران امور اقتصادی به تدریج از دیدگاههای سنتی مبتنی بر حسابداری بهای تمام شده فاصله می گیرند و به ایجاد سیستم مدیریت هزینه گرایش پیدا می‌کنند. سیستم مدیریت هزینه نوعی سیستم برنامه ریزی و کنترل است که براساس اطلاعات جامع طرح‌ریزی می گردد و این اهداف را پی می‌گیرد:1- برآورد و تعیین بهای تمام شده منابعی که در راه انجام فعالیتهای اصلی واحد اقتصادی مورد استفاده قرار می گیرد. 2- تشخیص و حذف اقلامی از هزینه که ارزش افزوده ایجاد نمی کنند. 3- تعیین کارایی و اثربخشی فعالیتهای اصلی انجام شده در واحدهای اقتصادی. 4- تشخیص و ارزیابی فعالیتهای جدیدی که می تواند عملکرد آینده سازمان را بهبود بخشد. ادامه مطلب
تاريخ : ۸۶/۱۲/۲۶ | 14:12 | نویسنده : آرش نژادی

مفهوم هزینه یابی :

 

به کلیه روشهایی که جهت شناسایی ؛ کشف و تعیین هزینه های تشکیل دهنده خدمات یا محصولات به کار می رود هزینه یابی می گویند.

کایزن چیست ؟

کایزن ترکیبی دو کلمه ای از یک مفهوم ژاپنی است که تعریف  آن تغییر به سمت بهتر شدن تدریجی است .در واقع کایزن بر این فلسفه استوار است :به شرط آنکه پیوسته و مداوم باشد بهره وری را در سازمان ها به ارمغان خواهد بابهبود های step  by  step آورد.بهبود مداوم یا   کوچک شروع می شود یعنی ابتدا مسایل کوچک باید حل شود و کنکاش روی مسایل سنگین زمان بر است و انسان را زود خسته می کند .         

.یکی دیگر از موضوعات مهم نیز درگیر کردن و مشغول کردن افراد در جهت بهبود سازمان است ،حل مشکلات نبایستی تحت گروه خاص و یا ساختار سازمانی معینی باشد،بلکه همه بایستی در کلیه سطوح سازمان درگیر شوند و این شیوه یکی از اصول اساسی کایزن است ،شیوه فکری که در کشور ژاپن قرار دارد این است که شناخت نقص های محل کار ،دیدن عیب و حل کردن عیب وپاسداری از کیفیت ،وظیفه تمام آدم هاست .

          ادامه مطلب
تاريخ : ۸۶/۱۰/۱۸ | 14:12 | نویسنده : آرش نژادی

تاريخچه حسابداري

 

تاريخ حسابداري از جمله موضوعاتي است كه جايگاه آن در ادبيات اين علم بسيار محدود بوده و نسبت به آن كم توجهي يا بي توجهي شده است. اين موضوعات حتي در عصر حاضر و به خصوص در دهه هاي اخير كه پيشرفت هاي شگرفي در كليه ابعاد علم حسابداري به وقوع پيوسته است نيز به وضوح قابل مشاهده است به طوري كه تا كنون نوشتهاي جامع در خصوص جزئيات زمينه هاي پيدايش افكار متنوع و تشريح ابعاد فني اين ديدگاه در دسترس نيست.

 

تاريخچه حسابداري جهان

 

حسابداري در جهان نزديك به 6000 سال قدمت دارد و تاريخ نخستين مدرك كشف شده 3600 سال قبل از ميلاد استع به نظر مولف حسابداري با تمدن همزاد است و به اندازه تمدن بشري قدمت دارد.

 

در رم؛يونان ؛بين النهرين؛مصر؛حسابداري پيشرفته اي وجود دارد ونوعي حساب جمع وتنظيم مي شده است. از دوران باستان تا اواخر قرون وسطي تغييري اساسي در جهت تبديل حسابداري به يك سيستم جامع صورت نگرفت . اولين جرقه هاي اين امر در ايتالياي كنوني آن هم در شهرهاي كه فضاي آزاد سياسي؛ اقتصادي مناسبي داشت صورت نگرفت. استفاده از سرمايه به صورت سرمايه مولد يا سرمايه تجاري مانند كشتيهاو ساير وسايل بازرگاني امكان پزير باشد و بارونق دادو ستد پول نقش گستردهاي در ايران ميان داشت و اقتصاد پولي رواج يافت.

 

با اين وضع در وضعيت بانكداري نيز پيشرفت زيادي در تكنيك نگهداري حساب بوجود امد . بزرگتر شدن اندازه موسسات،رواج معاملات نسيه واستفاده از عوامل متعدد در كسب و كار موجب شده كه ديگر يك شخص به تنهايي نتواند امور موسسه بزرگي را اداره كند و اين امر ابداع سيستم حسابداري كاملتري را ضروري ساخت بدين ترتيب سيستم حسابداري 2 طرفه درپي مجموعه اي ابداعات در فاصله سال هاي 1450و1350 ميلادي در چندجمهوري كوچك ايتاليا داده شده و شهرهاي فولورانس وجنوا پيشرو اين امر بودند.

 

گسترش فن دفترداري دو طرفه به سراسر اورپا انتشار كتاب رياضياتي است كه لوگا پاچيولي تاليف كرده.پاچيولي كشيشي بود كه در دانشگاههاي جمهوريهاي پروجا،ناپل،پيزاوفلورانس رياضي تدريس ميكرد و با انديشمندان بزرگي چون لئوناردو داوينچي،ليون با البرتي پيرودلا فرانسيسكاهم عصر بود و دوستي نزديكي داشت . مطالب كتاب مزبور را پاچيولي نوشت و شكلهاي ان دواينچي ترسيم كرد . بخشي از اين كتاب شامل چند فصل به حسابداري اختصاصي داشت كه نخستين توصيف از سيستم حسابداري دو طرفه است به همين علت پاچيولي را پدر علم حسبداري مي نامند.كتاب وي به علت سادگي و رواني طي قرنهاي پانزدهم و شانزدهم به زبان هاي مختلف دنيا ترجمه شد. در اين كتاب پاچيولي با استفاده از منابع و روش هاي موجود سر دفتر اصلي حساب رات معرفي كرد ؛دفترروزنامه ؛ دفتر كل؛ و دفتر كپييه.

 ادامه مطلب
تاريخ : ۸۶/۰۹/۱۸ | 14:12 | نویسنده : آرش نژادی

ارتباط شرکتهاي سهامي با بازار سرمايه:

 

  بازار سرمايه مکاني است که قيمتهاي انواع اوراق بهادار در آن تعيين ميشود تا به عنوان منبع اطلاعاتي براي تخصيص بهينيه منابع مالي بستر سازي نمايد ارتباط تنگاتنگي بين شرکتهاي سهامي و بازار سرمايه وجود دارد.اگريک شرکت سهامي عملکرد مناسبي داشته باشد تاثير مثبت آن در قيمت سهام آن شرکت که در بورس ارائه ميشود.

 

 تعريف شرکت سهامي:

 براساس قانون تجارت شرکت سهامي شرکتي است که سرمايه آن به سهام تقسيم شده است و مسئوليت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمي آنها است.

 

انواع شرکتهاي سهامي :

1)شرکتهاي سهامي خاص  2)شرکتهاي سهامي عام

در قسمتهاي  قبلي در مورد شرکتهاي سهامي خاص نوشته ايم و دراين قسمت  به مطالبي مهم درباره ي شرکتهاي سهامي عام مي پردازيم.

 

ارکان شرکت سهامي عام:

 

1)مجمع عمومي   2)هيات مديره 3)بازرسان

 

مجمع عمومي خود شامل سه قسمت زير ميباشد :

 

الف)مجمع عمومي موسس  ب)مجمع عمومي عادي  ج)مجمع عمومي فوق العاده

 

 وظايف مجمع عمومي موسس:1)رسيدگي به گزارش موسسين و تصويب آن وهمچنين احراض پذيره نويسي کليه سهام شرکت و تاديه مبالغ لازم  2)تصويب طرح اساسنامه شرکت و در صورت لزوم اصلاح آن انتخاب اولين مديران و بازرسان شرکت  3)تعيين روزنامه کثير النتشاري که هرگونه دعوت و اطلاعيه بعدي براي سهامداران تا تشکيل اولين مجمع عمومي عادي در آن منتشر خواهد شد.

 

 مجمع عمومي عادي :بايد سالي يک بار درموقعي که در اساسنامه شرکت پيش بيني شده است. براي رسيدگي به ترازنامه حساب سود و زيان سال مالي قبل صورت دارايي ومطالبات و ديون شرکت صورتحساب دوره عملکرد سالانه شرکت ورسيدگي به گزارش مديران و بزرسان و ساير امور مربوط به حسابهاي سال مالي تشکيل گردد.

 

 هيات مديره:از ميان صاحبان سهام انتخاب شده و کلا يا بعضا قابل عزل ميباشد .عده اعضاي هيات مديره در شرکتهاي سهامي عام نبايد ار 5نفر کمتر باشد.

 

 بازرسان :مجمع عمومي عادي در هر سال يک يا جند بازرس انتخاب ميکند تا بر طبق اين قانون به وظايف خود عمل کنند اين مجمع بايد يک يا چند بازرس علل بدل انتخاب کنند تادر صورت فوت يا انصراف جانشين او شوند مهمترين وظايف بازرس اظهار نظر در خصوص صحت ودرستي صورت دارايي صورتحساب دوره ي عملکرد صورت حساب سود و (زيان) و ترازنامه اي که مديران براي تسليم به مجمع عمومي تهيه ميکنند مي باشد.

 تاريخ : ۸۶/۰۹/۱۸ | 14:12 | نویسنده : آرش نژادی

  حسابرسی چیست؟

نوعی از حسابرسی که در این کتاب بیشتر به آن پرداخته می شود رسیدگی به صورتهای مالی یک شرکت توسط یک موسسه حسابرسی است.که عبارتست از بازرسی جستجوگرانه مدارک حسابداری و سایر شواهد زیربنای صورتهای مالی صورتهای مالی.

رسیدگی حسابرسان مستقل مبنای گزارش حسابرسی را فراهم می آورد . هرگز حسابرسان بدون اجرای رسیدگی نسبت به مطلوبیت ارائه صورتهای مالی اظهار نظر نمی کنند.

2-   تصمیم گیری اقتصادی به اطلاعات قابل اتکا نیاز دارد.

  بانکها برای وام دادن به یک شرکت معمولا صورتهای مالی و سایر اطلاعات مربوط به شرکت را به دقت بررسی میکنند.

       امروزه مشخصه اقتصاد کشورهای صنعتی ، شرکتهای بزرگی است که سرمایه خود رااز میلیون ها نفر سهامدار گردآوری کرده اند و منابع اقتصادی را در یک کشور و یا حتی در سطح بین الملل ، کنترل می کنند.

       میلیون ها نفر که پس اندازهای خود را از راه سرمایه گذاری در اوراق بهادار شرکتها به آنها سپرده اند ، برای اطمینان از اینکه وجوه سرمایه گذاری شده آنها بطور درست و موثر استفاده میشود به صورتهای مالی سالانه و میان دوره ای شرکتها اتکا میکنند.

       بخش عمده ای از درآمد دولت از محل مالیات بر درآمد های اظهار شده توسط شرکتها یا افراد تامین میشود.

3-   نقش اعتبار دهی حسابرسان.

دلیل اصلی وجود حرفه حسابرس مستقل ، وظیفه اعتبار دهی است.

اعتبار دادن به صورتهای مالی به معنای ایجاد اطمینان از مطلوبیت ارائه و قابلیت اتکای آنهاست. اعتباردهی شامل دو مرحله مجزاست:

o       حسابرس مستقل باید یک رسیدگی را اجرا کند.

o       ارائه گزارش حسابرسی

    4- اعتبار سهم حسابرس مستقل در گزارشگری مالی.

سهم حسابرس مستقل در گزارشگری مالی ، اعتبار بخشیدن به صورتهای مالی است. اعتبار یعنی اینکه صورتهای مالی می تواند باور شود ، به عبارت دیگر اشخاص خارج از شرکت مانند سهامداران ، اعتبار دهندگان ، دولت و سایر اشخاص ثالث علاقمند ، می توانند به آن اتکا کنند.

5- پیشرفتهای عمده حسابرسی در قرن بیستم

6- انواع حسابرسی:

       حسابرسی صورتهای مالی:حسلبرسی صورتهای مالی معمولا ترازنامه ، و صورتهای سود و زیان ، سود(زیان)انباشته و جریان های نقدی را شامل میشود.هدف ، تعیین مطابقت نحوه تهیه صورتهای مالی با اصول ( استانداردها) پذیرفته شده حسابدرای است.

       حسابرسی رعایت: اجرای حسابرسی رعایت به وجود اطلاعات قابل اثبات و ضابطه یا استاندارد شناخته شده ای بستگی دارد که توسط مقامات مجاز مقرر شده باشد. نمونه شناخته شده ای از این نوع ، رسیدگی اظهارنامه مالیاتی توسط ممیزان اداره دارایی است.

       حسابرس عملیاتی: حسابرسی عملیاتی عبارت از بررسی قسمت های خاصی از سازمان به منظور سنجش نحوه عمل آنهاست.ادامه مطلب
تاريخ : ۸۶/۰۹/۱۸ | 14:12 | نویسنده : آرش نژادی

بانک‌هاي‌ايراني به دليل ابهامات موجود در قانون عمليات بانکي بدون ربا و نحوه اجراي آن، هم از ساختار بانک‌هاي متعارف و هم از قانون عمليات بانکي بدون ربا استفاده مي‌کنند که ‌اين مسئله براي آنها نابساماني‌هاي مالي ايجاد کرده است. طبق الگوي‌ايراني بانکداري بدون ربا، بانک از يک طرف شرکت سرمايه گذاري محسوب و از يک طرف بازرگان تلقي مي‌شود و حتي مي‌تواند به عمليات کشاورزي و باغداري نيز مبادرت کند . با پيروي از چنين الگويي، حجم مهمي‌از منابع بانک‌هاي دولتي در پروژه ‌هاي بلند مدت و ساخت مهمانسرا، زائرسرا و ساير تاسيسات رفاهي و توريستي سرمايه‌گذاري شده است . بنابراين، سهم اعتبارات کوتاه مدت در دارائي‌هاي بانک‌هاي تجارتي دولتي به نسبت بانک‌هاي تجارتي متعارف به مراتب کمتر است. ‌اين در حالي است که در نظام بانکداري نياز‌هاي کوتاه مدت (کمتر ازيکسال) از طريق بازار پول و نيازهاي بلند مدت (بيشتر ازيکسال) از طريق بازار سرمايه تامين مي‌شود. از طرف ديگر، بخش مهمي‌از همين اعتبارات کوتاه مدت که توسط بانک‌هاي تجاري دولتي ‌ايران تامين شده است طبق مصوبات مجلس و اراده‌هاي دولتي از طريق تبصره ‌هاي تکليفي و اعتبارات دستوري، به منابع‌اين بانک‌ها تحميل شده است.

 

 

يکي از مشکلات ساختاري بانک‌هاي تجارتي دولتي به نسبت‌هاي نامتعارف اقلام تشکيل دهنده پرتفوي (سبد دارائي‌ها) آنها مربوط مي‌شود که توانسته است تا حدود زيادي نقش واسطه گري بانک‌ها را به عنوان يک نهاد بازار پولي بسيار کمرنگ کند. ‌اين موضوع در صورت فاصله گرفتن سهم مطالبات سررسيد گذشته و معوق بانک‌ها از استاندارد‌هاي جهاني نگران کننده تر مي‌شود. اگر مصوبه شوراي پول و اعتبار به درستي در بانک‌هاي دولتي اجرا شود، در آن صورت سهم مطالبات سررسيد گذشته و معوق نزديک به 30 درصد تسهيلات مي‌شود. درحالي که ‌اين نسبت را بانک مرکزي 12 درصد و ديوان محاسبات 17 درصد، اعلام کرده‌اند .ادامه مطلب
تاريخ : ۸۶/۰۹/۱۷ | 14:37 | نویسنده : آرش نژادی
حسابداری مدیریت چیست؟
حسابداری مدیریت، یک سیستم اندازه‌گیری برای گرداوری اطلاعات مالی و عملیاتی است که فعالیت مدیریتی و رفتارهای انگیزه‌ای را هدایت می‌کند و ارزشهای فرهنگی را که برای به‌دست‌آوردن هدفهای استراتژیک سازمان لازم است خلق و حمایت می‌کند.

در این تعریف از حسابداری مدیریت چهار عقیده کلیدی گنجانده شده است. این عقیده‌ها شامل: ماهیت، محدوده، هدف و شاخصهای حسابداری است.
1ـ حسابداری مدیریت، از نظر ماهیت، یک فرایند اندازه‌گیری است.
2ـ محدوده حسابداری مدیریت شامل اطلاعات عملیاتی مانند نقص یا کمبود واحدهای تولیدشده است.
3ـ هدف از حسابداری مدیریت کمک به یک سازمان به‌منظور رسیدن به هدفهای استراتژیک کلیدی تعیین شده است.
4ـ اطلاعات مناسب در حسابداری مدیریت سه شاخص بارز دارند:
شاخص فنی: بالا بردن درک پدیده اندازه‌گیری و گرداوری اطلاعات مربوط برای تصمیمهای استراتژیک،
شاخص رفتاری: تشویق و ترغیب اعمالی که با هدفهای استراتژیک سازمان سازگارند،
شاخص فرهنگی: حمایت و یا خلق یک رشته ارزشهای فرهنگی تقسیم شده در یک سازمان.
این تعریف از حسابداری مدیریت شامل بعضی عقایدی است که با دیگر تعریفها در این حوزه فرق می‌کند. مثلاً انجمن حسابداران مدیریت (IMA) به‌عنوان مجمعی حرفه‌ای، حسابداری مدیریت را چنین تعریف می‌کند:
"حسابداری مدیریت عبارت است از فرایند تشخیص، اندازه‌گیری، جمع‌آوری، تحلیل، تهیه، تفسیر و ارزیابی و کنترل داخلی فعالیتهای سازمان برای تضمین و اطمینان از استفاده مناسب از سرمایه".
حسابداری مدیریت همچنین شامل تهیه گزارشهای مالی برای گروههای غیرمدیریتی همانند سهامداران، بستانکاران، اعتباردهندگان و صاحبنظران مالی است.
مقایسه تعریف انجمن حسابداران مدیریت با تعریفی که در این مقاله استفاده شد چند اختلاف اصلی را آشکار می‌سازد:
 * تعریف انجمن حسابداران مدیریت به‌شدت بر آنچه حسابداری مدیریت انجام می‌دهد متمرکز است. اما تعریف ارائه شده در این مقاله بر هدف فعالیتها که همانا دستیابی و حفظ هدفهای استراتژیک است، تاکید دارد.
 * تعریف انجمن حسابداران مدیریت تنها شامل اطلاعات مالی می‌شود در حالی‌که در تعریف ارائه شده در این مقاله علاوه بر اطلاعات مالی، اطلاعات عملیاتی نیز مورد تاکید قرار گرفته است. در صورتی‌که موسسه‌ای قصد دستیابی به مزیت رقابتی و حفظ آن را داشته باشد هر دو گروه از اطلاعات پیشگفته برای موسسه پراهمیت و حساس است.ادامه مطلب
تاريخ : ۸۶/۰۹/۱۷ | 14:32 | نویسنده : آرش نژادی

دنیای در حال تغییر حسابداری مدیریت

تغییرات در اقتصاد امریکا
منشاء بسیاری از تغییرات در نحوة تدریس و عمل حسابداری بهای تمام شده و حسابداری مدیریت، اقتصاد در حال رشد امریکا بود. برای نمونه، اهمیت تولید در اقتصاد امریکا تنزل کرد اما با وجود این کاهش, روشهای تولید دستخوش تغییر شد. براساس داده‏های جمع‏آوری شده توسط دولت، مخارج دستمزد به طور یکنواخت اهمیت خود را از دست داد. مطالب نشریات شناخته شده به ما می‏گوید که اقتصاد امریکا به اقتصادی خدماتی تبدیل خواهد شد. آمار نشان می‏دهد که طی پنجاه سال گذشته کار استخدام به چه وضعی درآمده است. در سالهای 1948 تا 1999 تعداد کارگران در بخشهای تولیدی نسبتاً ثابت ماند، در حالی که در بخشهای غیرتولیدی به طور عمده افزایش یافت. در سال 1948 تعداد افرادی که در خارج از بخش تولیدی کار می‏کردند، تقریبا سه (8/2) برابر تعداد شاغلان بخش تولیدی بود. اما در سال 1999 این نسبت به بیش از شش (5/6) برابر رسید.

تغییرات در کتابهای درسی
حسابداری بهای تمام شده در روزهای اولیه با امروز بسیار متفاوت است. در کتابهای گذشته به موضوعاتی چون تهیه و ارائه اطلاعات برپایه جزئیات مواد، دستمزد، سربار و گزارشهای تولید، گردآوری و اثبات مخارج، کنترل و مقایسه مخارج (Nicholson and Rohrbach, 1919)، روشهای پرداخت به کارگران (روشهای استاندارد مبتنی‌بر نرخ و برنامه‌های انگیزشی)، فهرست حسابهای مورد استفاده در سیستم‌ بهای تمام شده، نمونه مدارک مورد نیاز در این خصوص، روشهای تخصیص سربار، دلایل انواع تخصیص سربار، هزینه‌یابی استاندارد و گزارش انحرافها (Alford, 1934) می‌پرداختند، اما به عناوینی مانند: تجزیه و تحلیل بهای تمام شده، حجم فعالیت، سود ، تجزیه و تحلیل ارزش فعلی ، قیمتگذاری انتقالی  یا موضوعات عدم تمرکز ، حسابداری مسئولیت ، گزارشگری قسمت  که در کتابهای مدرن حسابداری مدیریت دیده می‏شود، توجهی نمی‌شد.
 کتابهای امروزحسابداری مدیریت شامل مباحثی از قبیل تصمیمگیریهای مدیران ونظارت آنان بر تصمیمگیریهای انجام شده و استفاده از ارقام حسابداری مانند مخارج، درآمدها و سودها برای ارزیابیِ عملکرد مدیران و کارکنان آنهاست. بنابراین بسیاری از مدیران داده‏های حسابداری را برای تصمیمگیری عملیاتی و ارزیابیِ عملکرد به کار می‏برند(Zimmerman 1997).ادامه مطلب
تاريخ : ۸۶/۰۹/۱۷ | 14:26 | نویسنده : آرش نژادی

بودجه بندی بر مبنای فعالیت ،فرایند تهیه بودجه است که بر هزینه فعالیتها یا محرکهای هزینه مرتبط با عملیات ،تاکید و تمرکز دارد. بودجه بندی بر مبنای فعالیت ،هزینه ها را با توجه به محرکهای هزینه که منتج از هزینه یابی بر مبنای فعالیت است ،بر حسب مخزن هزینه ها تفکیک می کند. بنابراین ،بودجه بندی بر مبنای فعالیت با تفکیک بودجه هزینه ها به مخازن متشابه هزینه ها ،نظیر فعالیتهای سطح واحد محصول ،دسته محصول ،سطح پشتیبانی محصول و سطح کارخانه ،شروع می شود.معیار لازم برای منظور کردن هزینه در یک مخزن هزینه ان است که هزینه های ان مخزن متناسب با تغییرات در سطح فعالیت مربوط ،تغییر می کند.شرکتی که از هزینه یابی بر مبنای فعالیت استفاده میکند قبلا هزینه ها را با توجه به مخزن هزینه ها تفکیک کرده است.به هر حال ، بررسی مجدد درستی انتخاب مخزن هزینه ها برای دوره بودجه ،قبل از انتخاب مخزن هزینه ها طبق هزینه یابی بر مبنای فعالیت برای مقاصد تهیه بودجه بر مبنای فعالیت ضروری است.این بررسی بخصوص وقتی که شرکت هنگام به کارگیری هزینه یابی بر مبنای فعالیت با مغایرتهای درخور ملاحظه و توجیه ناپذیر روبرو بوده است ،اهمیت بیشتری دارد.

 

مقایسه بودجه بندی سنتی و بودجه بندی بندی بر مبنای فعالیت

بودجه بندی سنتی بودجه بندی بر مبنای فعالیتادامه مطلب

 

 يکي از رويدادهاي بسيارمهمي که در سال‌ها ي اخير در جامعه حسابداري کشور به وقوع پيوست، تدوين استانداردهاي حسابداري ايران بر مبناي استانداردهاي  بين‌المللي حسابداري و الزام به رعايت آن در تهيه صورت‌‌هاي مالي بود. از آنجا که اين استانداردها شامل تغييراتي در برخي از روش‌ها و رويه‌هاي مورداستفاده نسبت به سال‌هاي قبل از الزام به رعايت استانداردها بود، اين احتمال همواره وجود داشت که قابليت مقايسه صورت‌‌هاي مالي زير سوال رود. به اين ترتيب در اين مقاله قابليت مقايسه صورت‌هاي مالي، در قبل و بعد از الزام به رعايت استانداردهاي حسابداري مورد بررسي قرار مي‌گيرد. براي تحليل داده‌هاي تحقيق و نتايج حاصل از آن،31 شرکت از مجموعه شرکت‌هاي پذيرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران به صورت نمونه‌گيري تصادفي طبقه‌اي انتخاب شده و قابليت مقايسه سه صورت مالي اساسي آن شامل: صورت سودوزيان، ترازنامه و صورت جريان وجوه نقد در قبل و بعد از الزام به رعايت استاندارد حسابداري ايران با يکديگر مورد مقايسه قرار مي‌گيرد. براي اطمينان از نرمال بودن جامعه آماري تحقيق، ابتدا از روش کالموگوروف اسيمرنوف استفاده شده و سپس داده‌هاي تحقيق با آزمونهايT-Test و ويلکاکسون توسط نرم افزارSPSS مورد بررسي قرار گرفته است. نتايج نهايي و جمع‌بندي کلي حاصل از تجزيه و تحليل اطلاعات نشان مي‌دهد که قابليت مقايسه صورت سودوزيان، ترازنامه و صورت جريان وجوه نقد در بعد از الزام به رعايت استاندارد حسابداري ايران در مقايسه با قبل ازآن حفظ نشده است .

 ادامه مطلب
تاريخ : ۸۶/۰۹/۱۶ | 13:30 | نویسنده : آرش نژادی

اين مقاله در همايش شفافيت در گزارشگري مالي نظام بانکي کشور ارائه شده .

 

در حال حاضر 6 بانک خصوصي به صورت شرکت سهامي عام در کشور فعاليت مي کنند که 3 بانک در بورس اوراق بهادار تهران پذيرفته شده اند. همچنين طبق بند «ج» سياست هاي کلي اصل 44 قانون اساسي ، بانک هاي دولتي تجارت ، ملت ، صادرات و رفاه بايد به بخش خصوصي واگذار شود . عرضه سهام بانک ها به عموم و خريد و فروش اين سهام در بازار بورس و خارج از بورس مستلزم ارائه اطلاعات کافي جهت ارزشگذاري و تعيين قيمت هاي عادلانه و منصفانه است . براساس جزء «ج» الزامات واگذاري بند «ج» سياست هاي کلي اصل 44 (ابلاغيه مقام معظم رهبري) ، جهت تضمين بازدهي مناسب سهام شرکت هاي مشمول واگذاري بايد اصلاحات لازم در خصوص بازار، قيمت گذاري محصولات و مديريت مناسب بر اساس قانون تجارت انجام گيرد . طبق اين رهنمود نقش دولت و مجلس در تعيين بازار عمليات بانکي (سهم بخش هاي مختلف اقتصادي و تسهيلات تکليفي) ، تعيين نرخ سود بانکي و وضع ديگر محدوديت ها و موانع بازدارنده فعاليت هاي بانکي بايد کمتر شود تا امکان ارتقاي سود آوري و بهره وري بانک ها و در نهايت بازدهي مناسب سهام آنها فراهم شود و بديهي است در صورتي که ابهامات در خصوص آينده فعاليت بانک ها و چگونگي بازپرداخت بدهي هاي دولت رفع نشود و سياست دولت در خصوص قيمت گذاري محصولات بانکي ، چگونگي فعاليت ها و اعطاي مجوز فعاليت بانکي مشخص نشود ، ريسک اقتصادي سرمايه گذاري در سهام بانک ها بالا ارزيابي مي شود و در نتيجه به دليل صرف ريسک بالاتر بازده مورد توقع افزايش خواهد يافت.

 

 

 

عنصر ديگر ريسک که در ارزيابي سهام با اهميت است ، ريسک اطلاعات است . هرچقدر شفافيت گزارش هاي مالي افزايش يابد و از استاندارد ها و ضوابط معتبر در تهيه و حسابرسي گزارش ها استفاده شود ، ريسک اطلاعات کاهش خواهد يافت و بر قيمت سهام تاثير مثبت خواهد داشت .

 

 اين سوال اساسي مطرح است که کيفيت و شفافيت گزارش هاي مالي بانک ها و ضوابط و استاندارهاي مورد استفاده چگونه است ؟ اين سوال از چند جنبه اهميت دارد :ادامه مطلب
تاريخ : ۸۶/۰۹/۱۶ | 13:19 | نویسنده : آرش نژادی

مقدمه‌

 

تئوري حسابداري مجموعه‌اي از فرضيات مبنا، تعاريف، اصول، مفاهيم و نحوه استنتاج آنهاست که زيربناي تدوين استانداردهاي حسابداري توسط مراجع مربوط بوده و شالوده گزارش اطلاعات حسابداري را تشکيل مي‌دهد. در اين راستا تئوري حسابداري، نوعي چارچوب مفهومي مرجع به‌وجود مي‌آورد که مقررات خاص حسابداري براساس اين چارچوب تدوين مي‌شوند. در هر کشوري، هدف از تدوين چارچوب مفهومي، فراهم آوردن رهنمودي عام و فراگير در چارچوب ويژگيهاي کشور براي وضع و تجديدنظر در استانداردهاست به‌طوري‌که حقوق و منافع استفاده‌کنندگان، تهيه‌کنندگان و حسابرسان گزارشها و صورتهاي مالي به‌طور متعادل حفظ شود. چارچوب مفهومي تهيه شده علاوه بر هدايت تدوين‌کنندگان استانداردهاي حسابداري مربوط به موضوعات مختلف، مي‌تواند مراجع تصميم‌گيري، مديران واحدهاي اقتصادي و اشخاص ذي‌حق، ذي‌نفع و ذي‌علاقه را در قضاوت نسبت به مسائل حسابداري و استانداردهاي تدوين‌شده ياري دهد.

 

نظر به اهميت موضوع، از سالها قبل، مراجع حرفه‌اي حسابداري در برخي از کشورهاي پيشرو در حسابداري، تدوين چارچوب مفهومي را در دستور کار خود قرار داده‌اند. يکي از معروفترين اين مراجع، هيئت استانداردهاي حسابداري مالي ايالات متحد است. اقدامات اين هيئت مي‌تواند حاوي نکات آموزنده‌اي باشد.

 

اين مقاله به ارائه آراي دو تن از کارشناسان ارشد هيئت استانداردهاي حسابداري مالي مي‌پردازد که موضوعات اساسي قابل طرح درباره چارچوب مفهومي را مورد بحث و بررسي قرار داده‌اند.

 

چارچوب مفهومي چيست؟

 

چارچوب مفهومي مجموعه‌اي از اهداف کلي و مباني مرتبط با هم است که اهداف کلي و اهداف خاص گزارشگري مالي را تعيين و مباني و مفاهيم اصلي رسيدن به اين اهداف را مشخص مي‌کند. اين مفاهيم، راهنمايي براي انتخاب رويدادها، معاملات و شرايطي است که بايد درنظر گرفته شود و نيز راهنمايي براي چگونگي شناخت و اندازه‌گيري، تلخيص و گزارشگري آنها به‌شمار مي‌رود. هيئت استانداردهاي حسابداري مالي تاکنون 7 بيانيه مفهومي صادر کرده است که موضوعات اساسي زير را دربر مي‌گيرند:

 

1- اهداف گزارشگري مالي واحدهاي تجاري،

 

2- ويژگيهاي کيفي اطلاعات حسابداري،

 

3- عناصر صورتهاي مالي واحدهاي تجاري،

 

4 - اهداف گزارشگري مالي سازمانهاي غيرانتفاعي،

 

5 - شناخت و اندازه‌گيري در صورتهاي مالي واحدهاي تجاري،

 

6 -عناصر صورتهاي مالي (که جايگزين بيانيه شماره 3 شده است)،

 

7- استفاده از جريانهاي نقدي و ارزش فعلي در اندازه‌گيري حسابداري.ادامه مطلب
تاريخ : ۸۶/۰۹/۱۵ | 14:13 | نویسنده : آرش نژادی

فارکس  چيست  :  فارکس  يکي  از مهمترين  شاخه هاي  تجارت  الکترونيک   onllin trading  مي باشد  .    که  توسط  آن  مي توان  جفت  ارزها  را  معامله  نمود .   معاملات  در  اين  بازا ر ماهيت  فيزيکي  ندارد  و يکي  از بزرگترين  بازارهاي  مالي  جهان   با  گردش  مالي  روزانه   2/1   تريليون  دولار آمريکا  مي باشد .   بازار  فارکس يک  بازار  دو  طرفه  است  و  معاملات  آ ن  بصورت  خريد  يا   فروش  يک  ارز  در  برابر  ارز  ديگر  انجام    مي شود  که  عمدتا  دلار  آمريکا  است  .

 

گردانندگان  فارکس  :  در  ابتدا  گردانندگان  فارکس  تنها دولت ها  و  بانک ها  و  شرکت هاي  بزرگ  بين المللي بودند  و  هم  اکنون  در  سايه  تجارت  الکترونيک   اين  امکان  بوجود  آمده  تا  اشخاص  حقيقي  و  حقوقي   حتي  با سرمايه  بسيار  کوچک  بتوانند  در اين  بازار  فعاليت  کنند .

 

خصوصيات  فارکس  :  بازار  فارکس  شامل   23   ارز  که  مهمترين  آنها  يورو,  پوند انگليس ,  ين زاپن , فرانک  سويس  که  در برابر دلار آمريکا  مي با شد  .    بازار فارکس  يک  بازار دو طرفه  است .   که  مي توان  با توجه به  نوسان  قيمت ها  وارد آن  شد  و  سود  کسب  کرد .   ريسک  بازار کاملا  قابل  کنترل است  که از طريق  گذاشتن  دستور نقطه  توقف  ضرر از بروز ضرر جلو گيري مي کند .

 

زمان  گشايش  فارکس  :  اين بازار به  دليل  دارا  بودن  خصوصيات  ويزه  و ارتباط  نزديک  با  بازارهاي  بزرگ  بورس  جهان  به  صورت  24  ساعته  فعال  مي باشد و انجام  معاملات ارزي  در هر شبانه  روز امکان پذير است .   بازار فارکس  از ساعت  1  بامداد  دوشنبه  به  وقت  تهران  باز مي شود  تا  ساعت  24  روز جمعه  ادامه  دارد .  اين بازار در توکيو ساعت  24  بر وقت  گرينويج( Gmt )  روز دوشنبه  باز مي شود  و بعد از  8  ساعت  کار در ساعت  8  بسته  مي شود  و همزمان  با  آن  در ساعت   8   به  وقت  Gmt  بازار لندن  شروع  به  کار مي کند  تا ساعت  16  که بسته  مي شود  و  باز هم  در همين  زمان  بازار  نيويوک  در ساعت  16  به  وقت  Gmt  و تا ساعت  24  کار مي کند  و به همين  روال  بازار  به  صورت  24  ساعته کار مي کند    .

 ادامه مطلب
تاريخ : ۸۶/۰۹/۱۰ | 15:18 | نویسنده : آرش نژادی

بررسی اثر ریسک نامطلوب بر عملکرد تعدیل شده

بر اساس ریسک در شرکت‌های سرمایه‌گذاری پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران
سرمایه‌گذاری را به تعویق انداختن مصرف فعلی برای دستیابی به امکان مصرف بیش‌تر در آینده تعریف می‌کنند. سرمایه‌‌گذاران ممکن است در دارایی‌های واقعی یا دارایی‌های مالی سرمایه‌گذاری کنند.هرسرمایه‌گذار می‌تواند مستقیما یا از طریق واسطه‌های مالی (بانک‌های تجاری، موسسات وام و پس‌انداز، صندوق‌های بازنشستگی، شرکت‌های بیمه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری با سرمایهء ثابت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری غیرفعال، صندوق‌های سرمایه‌گذاری با سرمایهء متغیر) به صورت غیرمستقیم سرمایه‌گذاری کند. اصولا واسطه‌های مالی برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری خود، در سهام شرکت‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنند. این نوع سرمایه‌گذاری را «مجموعهء اوراق بهادار یا پرتفوی» می‌نامند. شرکت‌های سرمایه‌گذاری از واسطه‌های مالی‌ای هستند که به عامهء مردم سهام می‌فروشند و عواید حاصله را در سبد متنوعی از اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کنند. سرمایه‌گذاری فرآیندی سیستماتیک و انسجام یافته دربرگیرندهء مراحل زیراست.

1-تعیین اهداف پرتفوی

2-بنا نهادن سیاست سرمایه‌گذاری

3-انتخاب استراتژی سرمایه‌گذاری

4-انتخاب دارایی‌های مشخص

5-اندازه‌گیری و ارزیابی عملکرد سرمایه‌گذاری

در فرا گرد مدیریت سرمایه‌گذاری، ارزیابی عملکرد پرتفوی سرمایه‌گذاری‌ها، مرحلهء پایانی است، اما از آن می‌توان به مثابهء یک سازوکار بازخوردی و کنترلی، به منظور اثر بخش‌تر کردن فراگرد مدیریت سرمایه‌گذاری استفاده کرد. ارزیابی عملکرد باید شامل شناسایی همزمان بازده و ریسک سرمایه‌گذاری باشد. نکتهء دیگری را که باید در نظر داشته باشیم این است که عملکرد باید به صورت نسبی و نه مطلق ارزیابی شود. از آغاز دههء 1960 تاکنون پژوهشگران زیادی به این امر توجه کرده و همواره با مدل‌سازی و آزمون مدل‌های موجود درصدد بررسی کارآیی ابزارهای ارزیابی عملکرد برآمده‌اند. نتایج به دست آمده از پژوهش‌ها، مختلف و متنوع است. در این تحقیق برآنیم که به بررسی و ارزیابی عملکرد شرکت‌های سرمایه‌گذاری پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران، با استفاده از مدل‌های موجود بپردازیم.
ادامه مطلب
تاريخ : ۸۶/۰۹/۰۷ | 14:42 | نویسنده : آرش نژادی

حسابداری مدیریت

هدف این مقاله، بحث و بررسی پیرامون تئوری حسابداری مدیریت است. در این مقاله  ضرورت ایجاد تئوری در حسابداری مدیریت بررسی شده و اعتقاد بر این است که تئوریها در زمینه ای کاربردی نظیر حسابداری مدیریت، باید تعبیرها و تفسیرهای مفیدی را برای مدیران، سازمانها و جامعه ارائه کنند. در این مقاله، ماهیت تئوریهای در حال توسعه و مورد استفاده، ارزیابی و بررسی می­شود.این تئوریها  به وسیله جامعه پژوهشی ارائه و به طور عمده از سایر علوم اجتماعی اقتباس شده، بنابراین فاقد ویژگیهایی است که آنها را منحصر به حسابداری مدیریت سازد. تئوریهایی که در جایگاه تئوری قرار ندارد، می­کوشد تا چگونگی کاربرد حسابداری مدیریت در دستیابی به عملکرد و کارایی بالا‌تر را تبیین کند. اعتقاد بر این است که این تئوریها ، در حال حاضر در تدوین پشتوانه و تایید معتبر، جهت افراد شاغل در حرفه با ناکامی مواجه شده است. به بیان دیگر، تئوری حسابداری مدیریت باید بتواند در پاسخ به این پرسش ما را  یاری رساند که: چه روشهایی را، چگونه و در چه شرایطی باید به کار بست تا تغییراتی در حسابداری مدیریت ایجاد شود؟ در پایان پیشنهادهایی ارائه می­شود تا پژوهشهای حسابداری مدیریت بتواند در جهت ایجاد تئوریهای بهتر حرکت کند. 

 

مقدمه

تا کنون کتابها و مقاله های بسیاری در زمینه تئوری حسابداری مالی نوشته شده است. علت این جریان را می­توان تلا‌ش برای یافتن مجموعه­ای منسجم از اصول قراردادی، مبانی مفهومی و روشهای کاربردی دانست که زمینه را برای انجام کار حرفه­ای و نیز پژوهشهای آینده در حسابداری مالی هموار می­سازد. اما سوالی که در اینجا مطرح می­شود، این است که آیا در حوزه حسابداری مدیریت نیز به وجود تئوری نیازی هست؟ پیش از ارائه تعریفی از تئوری حسابداری، بهتر است واژه تئوری تعریف شود. تئوری در فرهنگ وبستر (Webster) چنین تعریف شده است:

" بیان سیستماتیک اصول و تبیین روابط آشکار یا مبانی برخی از پدیدههای مشخص که مشاهده و تا حدودی تایید شده است...."

تئوری حسابداری را می­توان مجموعهای هماهنگ از فرضیه­های آزمون­پذیر، مفاهیم و اصول علمی دانست که ساختار کلی لازم برای پژوهش در ماهیت حسابداری را ایجاد میکند. در دهه­های اخیر کوششهای زیادی ازسوی انجمنهای علمی و حرفهای برای تدوین تئوری حسابداری انجام شده است.

هدف تئوری، تشریح وضع موجود و پیشبینی وضعیت آینده است. در نتیجه، یکی از هدفهای اصلی تئوری در یک علم، داشتن مجموعه دانشی است که به خوبی تعریف، به نحوی سیستماتیک گرداوری، سازماندهی، و به حد کافی تائید شده باشد تا چارچوب مناسبی را برای عملیات آینده  فراهم کند.

هدف تئوری حسابداری، فراهم کردن مجموعهای از اصول و روابطی است که عملیات مشاهده شده حسابداری را تبیین و عملیات مشاهده نشده را پیشبینی کند. به بیان دیگر، تئوری حسابداری باید بتواند دلایل انتخاب مبانی و روشهای مختلف  حسابداری را توسط واحدهای انتفاعی تبیین و ویژگیهای واحدهایی را که از میان روشهای پذیرفته شده حسابداری، روش خاصی را انتخاب می کنند پیشبینی کند. ضمناً، تئوری حسابداری باید از طریق پژوهشهای حسابداری، آزمون و تائید شود (شباهنگ1381).

ثقفی و امیراصلا‌نی (1379) معتقدند که وجود مبانی نظری در حوزه مدیریت سبب می­شود تا آن دسته از روشهای عملیاتی که دارای اعتبار اجرایی است از روایی نظری نیز برخوردار باشد. از این رو جستجو برای دستیابی به مبانی نظری حسابداری مدیریت، گذاری گریزناپذیر جلوه می­کند.

به اعتقاد نویسندگان این مقاله  تعدد روشها، اختیاری بودن آنها  و وجود حوزههای متفاوت نظیر اقتصاد، ریاضیات، آمار، جامعه­شناسی و روانشناسی در حسابداری مدیریت، دلیل قانع­کننده­ای برای نپرداختن به موضوع تئوری حسابداری مدیریت محسوب نمی­شود، زیرا اگر قرار است تئوری در مجموع باعث رشد و ارتقای رشته و فراهم آوردن زمینه مناسب برای معرفی رویکردهای نوین باشد، طرح و بسط آن در حسابداری موضوعیت دارد. اگر چه هدف این مقاله، ارائه راهکاری برای چگونگی طرح و استقرار تئوری در حسابداری مدیریت نیست، اما تلا‌ش می­شود که ضرورت این موضوع و دلا‌یل موید آن تشریح شود.

بخش عمده این مقاله، برگرفته از مقاله «در جستجوی تئوری حسابداری مدیریت» است که در سال 2004 توسط مالمی (Malmi) و گرانلند (Granlund) نوشته شده است.

 ادامه مطلب
تاريخ : ۸۶/۰۹/۰۷ | 14:30 | نویسنده : آرش نژادی

مقدمه

چارچوب نظری هیئت استانداردهای حسابداری مالی (FASB) شامل سیستم هماهنگی از هدفهای مرتبط با یکدیگر و همچنین مفاهیم بنیادی است که می­تواند به استانداردهای نامتناقضی منتهی شود که ماهیت، کارکرد و حدود حسابداری مالی و صورتهای مالی را توصیه کند؛ بنابراین کوششی در راستای فراهم کردن ساختار جامع تئوریک برای حسابداری مالی محسوب می­شود. هفت بیانیه مفهومی که چارچوب نظری هیئت استانداردهای حسابداری مالی را تشکیل می­دهد، محصول فرایند تکامل تدریجی است زیرا هدفهای آن (بیانیه شماره 1) ریشه در گزارش تروبلاد (Trueblood) دارد و ویژگیهای کیفی آن (بیانیه شماره 2) که بیانیه کلیدی چارچوب نظری است بر گزارش انجمن حسابداری امریکا (AAA) با عنوان «شرحی بر تئوری بنیادی حسابداری» و گزارشهای هیئت اصول حسابداری (APB) مبتنی است.

به نظر بسیاری از منتقدان، چارچوب نظری هیئت یاد شده مدرکی کامل محسوب نمی­شود، اما چنانچه این مدرک از دیدگاه تکامل تدریجی مورد توجه قرار گیرد، امکان بهبود آن وجود دارد. باوجود انتقادات به عمل آمده، چارچوب نظری، کمک بزرگی به تدوین استانداردهای حسابداری در راستای دستیابی به ثبات رویه و قابلیت مقایسه در گزارشگری مالی کرده است. چند کشور دیگر علا‌وه بر ایالات متحد امریکا شامل کانادا، استرالیا،زلاندنو و این اواخر (1999) انگلستان و همچنین کمیته استانداردهای بین­المللی حسابداری نیز نسبت به تدوین چارچوب نظری حسابداری اقدام کرده­اند و این کوششها نشان می­دهدکه علیرغم تمامی مشکلات، فکر داشتن چارچوب نظری منطقی و قابل توجیه است.

انگیزه اصلی هیئت استانداردهای حسابداری مالی در تدوین چارچوب نظری حاصل مشکلا‌تی بود که هیئت اصول حسابداری تجربه کرد (در واقع  این هیئت قبل از شکلگیری هیئت استانداردهای حسابداری مالی متصدی تعریف چارچوب نظری بود) گزارش کمیته تخصصی انجمن حسابداران رسمی امریکا (AICPA) در1958 که منجر به شکلگیری هیئت اصول حسابداری در سال 1959 گردید، این هیئت را ملزم کرده بود که کار بر روی مفاهیم اساسی و اصول فراگیر را در اولویت قرار دهد. در پاسخ به این نیاز، هیئت دو مطالعه تحقیقاتی حسابداری انجام داد، یکی بر روی مفروضات بنیادی و دیگری برروی اصول حسابداری. پس از انجام تحقیقات و تهیه گزارش، هیئت به این نتیجه رسید که مفروضات بنیادی و اصول پیشنهادی با اصول عمومی پذیرفته­شده در حسابداری تفاوت فاحش دارد و به همین علت در آن زمان پذیرش عامه نیافت. به دنبال این گزارش هیئت اصول حسابداری در سال 1970 مطالعه تحقیقاتی شماره 4 را با عنوان «مفاهیم بنیادی و اصول حسابداری صورتهای مالی واحدهای انتفاعی» منتشر کرد. ولی خود هیئت دوباره اعتراف کرد که این گزارش در درجه اول توصیفی است نه تجویزی و تمرکز اصلی آن به آنچه حسابداران آن زمان انجام می­دادند بوده است نه آنچه باید باشد. در نتیجه از آنجا که طبق اعلام خود هیئت، اصول بیانیه شماره 4 گذشته­نگر بود، نتوانست راهنمای محکمی برای استانداردگذاری به حساب آید. به­طور خلا‌صه می­توان گفت تا این زمان نظریه­پردازان کوشش کرده­اند که با استدلال، اصول و روشهای حسابداری را استنتاج و گزارش کنند و انتقادات بیشتر در این زمینه بود که در تحقیقات و استدلالهای ذهنی به استفاده­کنندگان از اطلا‌عات حسابداری توجه نشده و به گونهای برخورد شده است که گزارش اطلا‌عات حسابداری به خودی خود هدف است در حالی که اطلا‌عات حسابداری وسیله ای است برای رسیدن به هدف. هدف اصلی این است که استفاده­کنندگان بتوانند به نحو مقتضی از اطلا‌عات حسابداری استفاده کنند. بیانیه شماره 4 هیئت اصول حسابداری در واقع پاسخ به این انتقادات بود و حلقه اتصال میان تحقیقات و مطالعات انجام شده بر مبنای روش قیاسی (رویکرد مفروضات بنیادی-اصول) و رویکرد دوم (هدفها-استانداردها) که در آن سعی می­شود از طریق تعیین هدفها، اصول و استانداردهای حسابداری تبیین شود

ادامه مطلب
تاريخ : ۸۶/۰۹/۰۶ | 15:32 | نویسنده : آرش نژادی

هزینه یابی برمبنای فعالیت (ABC)

رشد تکنولوژی وصنعت در ابعاد مختلف وبه طبع آن پیچیدگی در فعالیتهای یک شرکت ایجاب می کندیک سیستم هزینه یابی مناسب که توانایی شناخت فعالیتهاوسنجش تاثیرآن فعالیتهارا برهزینه های شرکت را داشته باشد طراحی گردد.

بر اساس روش هزینه یابی سنتی هزینه های سربارتنها بر اساس حجم تولید یا ساعت کار ماشین آلات تسهیم میگرددواین نمی تواند مبنای مناسبی برای تسهیم هزینه های سربار باشد . ولی در روش هزینه یابی بر مبنای فعالیت ابتدا فعالیتهای عمده شناسایی وهزینه سرباربه تناسب منابعی که در هرفعالیت مصرف شده  به آن فعالیت تخصیص داده میشود.پس از تخصیص سربارساخت به فعالیتها , محرک های هزینه (مبانی تخصیص )

مربوط به هر فعالیت شناسایی شده و هزینه هر فعالیت به نسبت مقدارمصرف شده محرک هزینه در هریک

از محصولات , به این محصولات تخصیص داده میشود .

 

مراحل اجرایی  روش هزینه یابی بر مبنای فعالیت در شرکت های تولیدی :

 

مرحله اول : تشکیل کمیته طراحی سیستم : این سیستم هزینه یابی نیازمند  به اطلاعات از بخشمای مختلف شرکت اعم از مالی , فرایند, مهندسی بوده بنا براین باید از تخصص های مختلف در این کمیته استفاده کرد .

 

مرحله دوم : مشخص کردن فعالیت های شرکت : فعالیت ها در شرکت تولیدی به سه گروه زیر طبقه بندی میشوند:

1- فعایتهایی که در ارتباط   مستقیم با تولید  محصول وانجام خدمات میباشند .

2- فعالیتهایی که به طور مستقیم قابل رد یابی به محصولات وخدمات نمیباشند مثل سربار کارخانه

فعالیتهایی چون انبارداری ,تدارکات , سرپرستی , یوتیلیتی ,

 

مرحله سوم : تخصیص هزینه فعالیت ها به محصولات بر اساس محرک هزینه مناسب

 

پس از مشخص شدن فعالیت ها , هزینه هر فعالیت را بر اساس مبانی تخصیص یا محرک هزینه به محصولات تخصیص میدهیم .

 

نمونه ای از مبانی تخصیص به شرح زیر میباشد .

 

فعالیت                                                                             مبنای تخصیص

 

تدارکات –خرید                                                                 تعداد سفارش خرید

سرپرستی                                                                       زمان سرپرستی به ساعت

هزینه برق                                                                      ساعت کار ماشین آلات

انبار داری                                                                      میانگین کالای انبار شده

هزینه فروش                                                                   زمان استفاده شده برای فروش هر واحد

       

 ادامه مطلب
تاريخ : ۸۶/۰۹/۰۴ | 15:16 | نویسنده : آرش نژادی

فرهنگ سازمانی

بسياري از علماي مديريت فرهنگ را عبارت از آداب، رسوم، عقايد و باورهاي مشترك يك جامعه تعريف كرده اند. وداراي ویژگیهای زيراست:

1ـ فرهنگ آموختنی است. فرهنگ خصوصیتی غریزی است و ذاتی نیست.

2ـ فرهنگ آموخته می‌شود. انسان می‌تواند عادتهای آموخته‌شده خود را به دیگران منتقل كند.

3ـ فرهنگ اجتماعی است عادتهای فرهنگی، ریشه‌های اجتماعی دارند . 

4ـ فرهنگ پدیده‌ای ذهنی و تصوری است.

5ـ فرهنگ خشنودی‌بخش است. عناصر فرهنگی تا زمانی كه بر افراد یك جامعه خشنودی نهایی می‌بخشد می‌توانند پایدار بمانند.

6ـ فرهنگ سازگاری می‌یابد. فرهنگ دگرگون می‌شود و فراگرد دگرگونی آن همراه با تطبیق و سازگاری است.

7ـ فرهنگ یگانه‌ساز است. عناصر هر فرهنگ گرایش به آن دارند تا پیكری یكپارچه و به هم بافته و سازگار پدید آورند.

سازمان ها هم مانند افراد داراي شخصيت اند و مي توان با صفات ويژه اي چون: خشكي ، مهرباني، گرمي، نوآوري يا محتاط بودن مشخص كرد.

فرهنگ سازماني، پديده‌اي ملموس نيست و به راحتي قابل شناسايي نمي‌شود، كوه يخي است كه تنها قله‌ي آن آشكار است و بخش عمده‌ي آن ناپيدا و پنهان است، ولي در حقيقت، نمايان‌گر شيوه زندگي واقعياعضاي آن سازمان است.

همه توافق دارند كه فرهنگ؛

1ـ كلی است كه از مجموع اجزای آن بیشتر است.

2ـ تاریخچه سازمان را منعكس می‌كند.

3ـ به مطالعۀ انسان‌شناسی مانند رسوم و نهادها مربوط می‌شود.

4ـ توسط افرادي كه یك سازمان را تشكیل داده‌اند شكل مي گيرد.

5ـ حركت آن كند و سخت است.

6ـ تغییر آن به سختی صورت می‌گیرد.

تقریباً تمامی پژوهشگران از فرهنگ سازمانی به‌عنوان مجموعه‌ای از ارزشها، باورها، عقاید، فرضیات و هنجارهای مشترك حاكم بر سازمان یاد می‌كنند.

در واقع فرهنگ سازمانی همان چیزی است كه به‌عنوان یك پدیدۀ درست به اعضای تازه وارد آموزش داده می‌شود و آن بیانگر بخش نانوشته و محسوس سازمان است.

1ـ فرهنگ سازمانی به كاركنان سازمان هویت سازمانی می‌بخشد.

2ـ فرهنگ سازمانی تعهد گروهی را آسان می‌سازد.

3ـ فرهنگ سازمانی ثبات نظام اجتماعی را ترغیب می‌كند.

4ـ فرهنگ سازمانی به شكل دادن رفتار كاركنان كمك می‌كند.

5ـ فرهنگ سازمانی بر وظایف و نحوۀ عملكرد مدیریت تأثیر می‌گذارد.

قدرت فرهنگ

قدرت فرهنگ با میزان تأثیر و نفوذ آن بر رفتار سازمانی تعیین می‌گردد.ومعيارهاي آن عبارتنداز:

الف) تعداد اعضای متعهد به ارزشهای غالب

 ب) میزان تعهد اعضاء به ارزشهای غالب سازمانی

 

 عوامل متعدد ديگر عبارتند از: اندازه و گستردگی سازمان، تعداد تركیب نیروی انسانی، رشد و پویایی سازمان در طول زمان، میزان جابه‌جایی پرسنل و تغییر مدیریت سازمان.

سازمانها از لحاظ قدرت فرهنگی از یكدیگر متمایزند:

  1. سازمانهایی كه دارای فرهنگ قوی هستند، اعضای سازمانها به ارزشها و مفروضات بنیادی سازمان وفادارند.
  2. سازمانهایی كه دارای فرهنگ ضعیف هستند، توافق كلی و احساس تعهد نسبت به سازمان در بین اعضاء پايين است.

اگرچه سازمانها همگی دارای فرهنگ هستند ولی همۀ آنها بر كاركنان تأثیر برابر ندارند. وجود فرهنگ قوی و مثبت است كه منجر به افزایش رضایت شغلی كاركنان مي شود. مطالعات كارشناسان و متخصصین نشان داده است، وجود فرهنگهای قوی و مثبت در سازمانها برای دستیابی به تعالی و نوآوری یك ضرورت است ،درحالی‌كه اگر فرهنگ سازمانی پراكنده و متفرق شده و پیوستگی نداشته باشد این فرهنگ، یك فرهنگ ضعیف قلمداد می‌شود و منجر به هرج و مرج در سازمان شده و عملكرد و بهره‌وری سازمان دچار آسیب خواهد شد.

•        پندار تبديل به گفتار مي شود

•        گفتار تبديل به كردار مي شود

•        كردار تبديل به عادت مي شود

•        عادت شخصيت ما را مي سازد

•        و شخصيت آينده را مي سازد.

 تاريخ : ۸۶/۰۹/۰۱ | 13:34 | نویسنده : آرش نژادی

 

 

مقدمه

 

چارچوب نظري هيئت استانداردهاي حسابداري مالي (FASB) شامل سيستم هماهنگي از هدفهاي مرتبط با يکديگر و همچنين مفاهيم بنيادي است که مي­تواند به استانداردهاي نامتناقضي منتهي شود که ماهيت، کارکرد و حدود حسابداري مالي و صورتهاي مالي را توصيه کند؛ بنابراين کوششي در راستاي فراهم کردن ساختار جامع تئوريک براي حسابداري مالي محسوب مي­شود. هفت بيانيه مفهومي که چارچوب نظري هيئت استانداردهاي حسابداري مالي را تشکيل مي­دهد، محصول فرايند تکامل تدريجي است زيرا هدفهاي آن (بيانيه شماره 1) ريشه در گزارش تروبلاد (Trueblood) دارد و ويژگيهاي کيفي آن (بيانيه شماره 2) که بيانيه کليدي چارچوب نظري است بر گزارش انجمن حسابداري امريکا (AAA) با عنوان «شرحي بر تئوري بنيادي حسابداري» و گزارشهاي هيئت اصول حسابداري (APB) مبتني است.

 

به نظر بسياري از منتقدان، چارچوب نظري هيئت ياد شده مدرکي کامل محسوب نمي­شود، اما چنانچه اين مدرک از ديدگاه تکامل تدريجي مورد توجه قرار گيرد، امکان بهبود آن وجود دارد. باوجود انتقادات به عمل آمده، چارچوب نظري، کمک بزرگي به تدوين استانداردهاي حسابداري در راستاي دستيابي به ثبات رويه و قابليت مقايسه در گزارشگري مالي کرده است. چند کشور ديگر علا‌وه بر ايالات متحد امريکا شامل کانادا، استراليا،زلاندنو و اين اواخر (1999) انگلستان و همچنين کميته استانداردهاي بين­المللي حسابداري نيز نسبت به تدوين چارچوب نظري حسابداري اقدام کرده­اند و اين کوششها نشان مي­دهدکه عليرغم تمامي مشکلات، فکر داشتن چارچوب نظري منطقي و قابل توجيه است.ادامه مطلب
تاريخ : ۸۶/۰۸/۲۶ | 11:54 | نویسنده : آرش نژادی

فن آوری اطلاعاتIT

مقدمه

 

امروزه در هر سازماني، بحث به کارگيري IT و فن آوري اطلاعات مطرح است. همه جا سخن از سودمندي يا ضروري بودن استفاده از کامپيوتر است و به همين خاطر مديران دائما در گير تصميم‌گيري براي صرف هزينه يا سرمايه‌گذاري براي به کارگيري تکنولوژي در سازمان خود هستند، اما يک سوال همواره پيش رو است: مرز سرمايه‌گذاري در تکنولوژي کجاست؟

طبيعي است که تکنولوژي به عنوان يک راه به صرفه‌تر در برابر روشهاي دستي يا سنتي‌ است که اهميت پيدا مي‌کند. به همين خاطر يک مدير بايد بداند تکنولوژي در کدام بخش از سازمان يا زنجيره فعاليتهايش مفيدتر است و براي پاسخ دادن به اين سوال احتياج با شاخصهايي براي اندازه‌گيري دارد.

اين مقاله سعي مي‌کند با ارائه تعاريف و مثالهايي، نقش فن‌آوري را در سازمان توضيح دهد تا يک مدير (اعم از آنکه مدير يک سازمان دولتي باشد يا شرکتي خصوصي، کارخانه توليدي باشد يا يک مدرسه) بتواند انتظارات خود و نقشي که تکنولوژي مي‌تواند يا بايد برايش ايفا کند را به دقت تعريف کند. از دل چنين فرآيندي، ميزان سرمايه‌گذاري و نحوه آن خود به خود مشخص مي‌شود.

 

 

انتقال فن‌آوری اطلاعات به سازمان

 

براي شروع، به مرور تعريف و مفاهيم اصلي مي‌پردازم و پيش از همه تفاوت بين «فن‌آوري اطلاعات» Information Technology (IT) و «سيستم اطلاعاتي»  Information System (IS) را توضيح مي‌دهيم. زيرا اين دو مفهوم گرچه به طور ناخواسته به جاي يک ديگر به کار برده مي‌شوند اما معاني متفاوتي دارند.

 

 

فن آوری اطلاعات چیست؟

 

فن آوری اطلاعات مجموعه‌اي شامل حداقل يکي از اجزای زیر است:
سخت افزار
Hardware

نرم افزار Software

سیستمهای ارتباطی Telecommunication

ایستگاه کار Workstation

سیستمهای خودکارسازی Computer Controlled robots

محصولات هوشمند Smart Products

 

 ادامه مطلب
تاريخ : ۸۶/۰۸/۱۸ | 15:31 | نویسنده : آرش نژادی
شبکه‌های عصبی مصنوعی

شبکه‌های عصبی مصنوعی از مباحث جدیدی است که دانشمندان علوم کامپیوتر به آن علاقمند شده‌اند و برای پیشرفت هرچه بیشتر علوم کامپیوتر وقت و هزینه بسیاری را صرف آن کرده و می‌کنند. این موضوع با ایده گرفتن از سیستم عصبی بدن انسان و با هدف شبیه‌سازی هرچه بیشتر کامپیوتر به انسان شکل گرفت و تا حال به خوبی پیشرفته است. از جمله کاربردهای این بحث می‌توان از شناسایی الگوها, پردازش تصویر و رویت, هوش مصنوعی, کنترل رباتها و موارد بسیار دیگر نام برد. ما در این مقاله پس از مقدمه به مسائل در خور شبکه‌های عصبی مصنوعی و نیز کاربردهای آن خواهیم پرداخت, در ادامه
Perceptron ها را که یکی از مهمترین الگوریتم‌های شبکه‌های عصبی مصنوعی می‌باشد معرفی می‌کنیم.


1- مقدمه
1-1- ایده پیدایش شبکه‌های عصبی مصنوعی
آیا کامپیوتر میتواند همان نوع از محاسباتی را که یک فرد هوشمند انجام میدهد به کار گیرد؟
بسیاری از دانشمندان عقیده داشته ودارند که این بحث باید مورد توجه قرار گیرد. شبکه‌های عصبی در حل مسائل یک جهت جدید و متمایز نسبت به کامپیترهای عمومی می‌گشود. کامپیوترهای عمومی از یک الگوریتم استفاده می‌کنند یعنی برای حل مسائل از یک سری دستورات از پیش تعیین شده پیروی می‌کنند مگر در مواقع ویژه‌ای که کامپیوتر نیاز به یک‌سری اطلاعات برای حل مسئله دارد. و همین مسئله توانایی پردازش را از کامپیوترهای عمومی به مسائلی که ما قبلا فهمیده‌ایم و روش حل آنها را شناخته‌ایم محدود می‌کند و تنها سرعت عمل و قدرت در حل نمونه‌های بزرگتر را به همراه دارند. اما کامپیوترها باید به قدری مفید باشند که بتوانند کارهایی را انجام دهند که واقعا ما نمی‌دانیم چگونه باید آنها را انجام دهیم.

1-2- بررسی سلولهای مغزی افراد
تحقیق درباره سلولهای مغزی افراد و همچنین شناخت
‌‌Neuron ها یا رشته‌های مغزی وبیان یک راه نسبتا متفاوت که یک سیستم هوشمند را بنا می‌کند شروع شد. مغز بشر متشکل از میلیونها نرون عصبی منحصر بفرد است واین رشته‌های عصبی به اشکال و اندازه‌های مختلف تغییر می‌کنند.. هر نرون عموما یک هسته دارد و یک‌سری سلولهای عصبی Axon (آکسون)ـ که علائم خروجی را به سلولهای عصبی نرون دیگر حمل می‌کنندـ و Dendrite ها (شاخه‌های سلولهای عصبی). علائم در سلولهای عصبی میان شاخه‌های سلولهای عصبی ونواحی خروجی جریان دارند.
در اینجا برای حالت برانگیزش باید آشفتگی از یک حدی تجاوز کند که آستانه یا سرحد نامیده می‌شود و پس از برانگیزش نرون‌ها پیامهایی برای نرون‌های دیگر می‌فرستند و خود را برای دریافت و پاسخ به اطلاعات عمومی آماده می‌کنند.ادامه مطلب
تاريخ : ۸۶/۰۷/۰۲ | 15:48 | نویسنده : آرش نژادی

شنبه 17 دی ماه سال 1384

 

سلام دوستان عزیز
مطلبی که امروز می خواهم درباره آن با شما صحبت کنم حسابداری صنعتی است .
حسابداری صنعتی یکی از دشوارترین و در عین حال جذابترین انواع حسابداری است که من در اینجا مختصری درباره آن با شما صحبت می کنم .
حسابداری صنعتی یا حسابداری بهای تمام شده رشته ای از حسابداری مدیریت است که مربوط میشود به تنظیم بودجه و تعیین هزینه های استاندارد و هزینه های واقعی عملیات و هزینه مراحل تولید و دوایر یا محصولات و تجزیه انحرافات و تعیین سودآوری یا مصرف وجوه اجتماعی .
برای رسیدن به این هدفها ، حسابها طبقه بندی ، ثبت ، تجزیه و تحلیل و تفسیر می شوند تا ارتباط هر هزینه با مراحل تولید و توزیع کالا و خدمات مشخص شود .
حسابداری صنعتی همان طور که از اسم آن هم مشخص است در ارتباط با صنعت و موسسات تولیدی کاربرد دارد . به همین دلیل این نوع از حسابداری بسیار مورد توجه مدیریت است .
در موسسات تولیدی یا کارخانه ها به علت نوع فعالیت و همچنین شکل فروش محصولات ، نیاز مدیریت به اطلاعات بهای تمام شده تولیدات ، بسیار دقیق و حساس است . زیرا در این نوع از موسسات به این دلیل که محصول نهایی از ترکیب مواد و هزینه های تبدیل که همان دستمزد نیروی کار مستقیم و هزینه های سربار است تولید می شود به همین علت باید توجه خاصی به اقلام تشکیل دهنده بهای تمام شده داشته باشیم .
به همین علت مدیریت در تلاش است تا با استفاده از روشهای مختلف و حسابهای کنترلی در هر زمان که نیاز باشد در کمترین فرصت اطلاعات مربوط به بهای تمام شده محصولات را در اختیار بگیرد . مسلما این مسئله از وظایف اصلی حسابداران است . حسابداران با استفاده از روشهای مختلف به این کار اقدام می کنند .
روشهای حسابداری صنعتی که به شش دسته تقسیم می شوند عبارتند از :
۱- هزینه یابی جذبی
۲- هزینه یابی مستقیم
۳- هزینه یابی برآوردی یا تخمینی
۴- هزینه یابی سفارش کار
۵- هزینه یابی مراحل تولید یا مرحله ای
۶- هزینه یابی استاندارد
هر یک از این روشها خود دارای توضیحات کاملی است که من در اینجا به توضیح مختصری از هر کدام این روشها اکتفا میکنم .
۱- هزینه یابی جذبی یا کامل : شیوه ای از هزینه یابی که در آن جمع هزینه های مستقیم ( به تحقیق ) و هزینه های ثابت ( به تقریب ) در بهای تمام شده کالای ساخته منظور می شود . بر عکس در هزینه یابی مستقیم ، فقط هزینه های متغیر ( از جمله سربار متغیر ) جزء بهای تمام شده محسوب می گردد و هزینه های سربار ثابت ( به عنوان هزینه های دوره ) جداگانه در حساب سود و زیان همان دوره ای که هزینه به عمل آمده است منظور می شود .
۲- هزینه یابی مستقیم یا نهایی : این اصطلاح آمریکایی و مترادف آن در انگلستان Marginal Costing معمول و به معنی این است که جمع هزینه های متغیر محصول را مهمترین مقیاس هزینه تولید آن محصول محسوب کنند . به این استدلال که هزینه های متغیر با میزان تولید و افزایش و کاهش آن ، بالا و پائین می رود .
۳- هزینه یابی برآوردی یا تخمینی : الف - هزینه ای که برای یک قرارداد یا تصمیم خاص پیش بینی شده است .
ب - مخارجی که پس از فروش ایجاد می شود .
به علت اهمیت سه مورد آخر در مطالب بعدی به طور مفصل درباره این سه روش صحبت خواهیم کرد .
دوستان عزیز با امید به اینکه از این مطلب استفاده لازم را ببرید شما را به خدا می سپارم . منتظر نظرات با ارزش شما هستم .

   • قدس
  • قالب پرشین بلاگ